X

DEMET SELEK, İŞ’TE İNSANLARA KONUK OLDU.

ABONE OL
12 Kasım 2023 16:25
1

BEĞENDİM

ABONE OL

1-Demet hanım, İŞ’te İnsanlar okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?
Merhaba

Öncelikle beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim
Yozgat doğumluyum. Lise eğitimimi Antalya’da tamamladıktan sonra akademik eğitimimi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklam, Akdeniz Üniversitesi GSF Geleneksel Türk Sanatları Master mezunu olarak tamamladım. Uzun yıllar eşim Murat Selek’le beraber turizm sektöründen çalıştıktan sonra hayalim olan tasarım alanında kendi işimi ve markam Demeter Concept’i kurarak girişimcilik hayatıma devam ediyorum.
İki oğlum var. Efe Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunu, Emir ise şu anda lise öğrencisi.
2 -Demeter Tekstil ve Tasarım ile oldukça başarılı işlere imza atıyorsunuz. Demeter kimlere hitap ediyor ve ne gibi ürünler sergileniyor?
Çok teşekkür ederim. Yaptığımı işin en iyisini ve tercih edilenini yapmaya çalışıyorum.
Demeter Tekstil Tasarım / Demeter Concept ev tekstili tasarım ve üretim yapan bir firma. Toptan ve perakende üretim hacmine sahibim. Aynı zamanda atölyemde zaman zaman wokshoplarda düzenleyerek eğitim veriyorum. Açıkçası Antalya’da tekstil tasarım ve üretim yapan tek firmayım diyebilirim. Gerek mağaza concepti olsun gerek ürün yelpazesi olarak amacım yaşam alanlarımızda minimum çeşit ve sürdürülebilir tekstille büyük değişim yaratmayı hedefliyorum. Bu konuda ki mottom da ‘’Gelenekselden Moderne Sürdürebilir Eşsiz Tekstil Tasarımları’’dır.
Geleneksel Türk Sanatları Master mezunu bir tasarımcı olarak açıkçası üzerimde geleneğimize ve köklerimize bağlı kalmamız gerektiğinin sorumluluğunu ve ağırlığını taşıyorum. Ben doğru ürünler tasarlamalı ve üretmeliyim ki gelecek nesillere Türk Geleneksel El Sanatlarını doğru aktarabilelim. Aksi takdirde köklerinden ve geleneğinden kopan bir toplumun sağlıklı kalabileceğine inanmıyorum.

3- Ticaretteki başarınızın sırrı nedir?
Açıkçası öncelikle hayal etmek ve çok çalışmak diyebilirim. Çünkü ben Demeter Concep’i kurarken sadece eğitim aldığım alanda değil çocukluktan gelen görsel hafızanın bugünlere katlanarak gelmesiyle bu işi yapıyorum ki bu da hayal etmeden ve bu hayalden de vaz geçmeden azimle çok istemekten geçiyor.
Ben aslında hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Çünkü marka ismim ‘’Demeter’’ Yunan mitolojisinde tarımın, bereketin, mevsimlerin ve anne sevgisinin tanrıçasıdır. inanır mısınız doğduğum topraklarda bir ‘’ Demeter’’ heykeli bulunmuş. İsmimin kökeni Anadolu topraklarında bulunan mitolojik bir tanrıçayı ve markamı temsil ediyor.

4-Antalya’da ticaret yapan kadınların yaşadığı zorluklar nelerdir?
Eminim benim yaşadığım zorluğu ticaretini üretim alanında yapan bir çok kadın yaşıyor. Bu açıdan toptan ürün tedariki ve network beni en fazla zorlayan şey. Antalya bu konuda maalesef biraz geri planda kalıyor. Ayrıca yaz ayları çok sıcak olan Antalya’da insanların dışarı çıkıp alışveriş yapmasına maalesef engel oluyor. Bu zorluğu da Demeter Concep olarak Türkiye genelinde pazar payı en yüksek olan e-ticaret sitelerinde ve https://www.demeterconcept.com/ e ticaret mağazamızla Ülkemiz genelinde hizmet vererek aşmaya çalışıyoruz.

5-İş hayatınız kadar özel hayatınızda da birçok kişi tarafından örnek alınan bir insansınız. İş ve özel yaşamınızı nasıl dengeliyorsunuz?
Çok teşekkür ederim. Evet, iş ve özel yaşantımda çok yoğunum. Arkadaşlarım ‘’bu kadar şeye nasıl yetişiyorsun’’ diyorlar. Birçok dernekte de faaliyet gösteriyorum ve eğitimlerime de aralık vermeden devam ediyorum. Dolayısı ile sevdiğim işi ve öğrendiğim bilgileri arkadaşlarımla paylaşmaktan son derece keyif alıyorum. Böylece paylaşacak daha çok verimli zaman oluyor.
Örnek alınıyorsam da ne mutlu bana. Doğru ticareti yapmak ve bunu da eğitimli bir kadın olarak yapmak benim için çok önemliydi. Açıkçası eğitimin yaşı yoktur ve devletimin bana verdiği imkanları sonuna kadar kullanmak isteyenlerdenim ve bunu da çevremdeki arkadaşlarımla paylaşarak onlara da rol model olduğumu düşünüyorum. Bu paylaşımcılık da benim için inanılmaz keyifli. Çünkü bazen hayatta bazı şeyleri ıskalaya biliyoruz. Bu nokta da hayatımızda bir bilen olması çok konforlu.

6–Yeni yetişecek nesil gençlerden ticarete atılacak olanlara neler söylemek istersiniz. Başarıya ulaşmaları için neler yapmalılar?
Öncelikle kendilerini ilerde nerede görmek istiyorlar, neyi hayal ediyorlar ona karar vermeleri gerekiyor. Hayal etmek ve bu hayalden vaz geçmemek benim için çok kıymetli. Bu noktada da sevdikleri işi yapmalarını öneriyorum. Tabii ki eğitim aldıkları alan da uzmanlaşmaları çok önemli. Sabır ve çalışmak başarının olmazsa olmazıdır.
7-Demet hanım, bildiğimiz kadarıyla uzun zamandır da siyaset ile uğraşıyorsunuz. Geçtiğimiz aylarda yapılan genel seçimlerde oldukça faaldiniz. Siyasette ki hedeflerinizden de bahseder misiniz?
Evet, bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Genel seçimlerde oldukça yoğun bir dönem geçirdik ve Antalya’mıza ikinci vekilimizi kazandırdık. Bu başarı il yönetimi olarak çok önemli.
Şu anda MHP İl yönetim kurulu üyesiyim. Çocukluğumdan beri gönül verdiğim ve özellikle seçmeni olduğum bir partinin parçası olmak benim için çok kıymetli. Milliyetçi Hareket Partisinin Ülkemizin domino taşı olduğuna inanıyorum. Ben konfor alanından çıkıp elini taşın altına koymak isteyenlerdenim. Hatta siyasette hangi parti olursa olsun daha çok kadının olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece ayrıştırmaya karşıyım. Çünkü aynı gemideyiz. Sadece gittiğimiz ve inandığımız yollar farklı. Ben bu noktada çok eleştiri alsam da inandığım yolda cesaretle duruşumu bozmadan yürümek benim için çok kıymetli. Çünkü ben sadece kendimi değil aynı zamanda ailemi de temsil ediyorum.
Bizim parti içindeki düzenimiz ’’ görev istenmez, verilir ‘’ düsturu üzerine kuruludur. O yüzden bir hedefim var demek şu nokta da çok doğru olmaz. Sağlığım el verdiğince büyüklerimizin bize vereceği her görevi laiki ile yapmak en önemlisi.

8-Eğer siyasette görev verilirse Ülkemiz ve Antalya için neler yapmak istersiniz. Siyasi geleceğiniz için planlarınız nelerdir ?
Açıkçası bunları konuşmak için çok erken fakat öncelikle Genel Başkanımızın çok kıymet verdiği Antalya’mız da üreten kadınlarımıza ve genç kızlarımıza destek vermeyi çok arzu ederim. Çünkü benim için ‘’ Güçlü Kadın, Güçlü Ülke’’ ile aynı anlamı taşıyor. Milliyetçi ve Atatürkçü düsturda kadın her zaman ailenin temeli olmuştur. Bunu da partimiz ve büyüklerimiz her fırsatta dile getirmişlerdir.
9-Antalya, tüm dünyanın göz bebeği, Antalya’da yaşamanın zorlukları ve güzellikleri nelerdir?
Antalya gerçekten de Atatürk’ün dediği gibi ‘’Dünyanın en güzel şehri’’. Evet sıcağını saymazsak gerçekten yaşanılası bir şehir. Ben gerçekten çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Dört mevsimin aynı dönemde yaşandığı, sokaklarda çiçek kokularından kendimizi cennette gibi hissettiğimiz başka bir yer var mı bilmiyorum. Bir kadın olarak zorluğu ise kaldırımlarda topuklu ayakkabı ile yürümenin imkansız olması. Yerel seçim öncesi kıymetli başkanlarımıza buradan iletmiş olmak istiyorum.
10-Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?
Size ekibinize tekrar teşekkür emek istiyorum. Umarım benim gibi gerek eğitim, gerek ticaret gerekse siyaset alanında hayallerinin arkasından giden ve bunun için çalışan kadın sayısı her geçen gün artar. Ben biz kadınların birbirimize desteğini çok önemsiyorum. Cinsiyetçilikten şikayet edip kendi hem cinsine destek vermemekten kaçınmalıyız diye düşünüyorum.
Son olarak Antalya’mız özelinde ve Vatanımızda beraber çalışıp, beraber üretip, beraber el ele sağlıkla, mutlulukla ve başarı ile yaşayacağımız çocuklarımıza güvenli bir gelecek bırakacağımız günler diliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.